Трихомоніаз – захворювання сечостатевої системи, що викликається одноклітинним паразитом Trichomonas vaginalis. Більшість випадків інфікування відзначається у жінок у віці від 16 до 35 років. Причини зараження урогенітальним трихомоніазом: Trichomonas vaginalis переважно поширюється через незахищений статевий контакт з інфікованим партнером. У чоловіків мікроорганізми спочатку вражають епітелій слизової оболонки уретри, потім запалення поширюється на тканини передміхурової залози і сечового міхура. У жінок первинний запальний процес зачіпає слизову піхви, уретри. Зазвичай діагностують уретрит, цистит, вульвіт, кольпіт, ендоцервіцит.
Симптоми трихомоніазу в жінок і чоловіків
Урогенітальний трихомоніаз протікає з мінімальними клінічними проявами і часто виявляється лише під час профілактичних оглядів. Трихомонадне носійство діагностують у 40-50% пацієнтів зі змішаною урогенітальною інфекцією.
На ранній стадії захворювання у чоловіків майже немає симптомів. Іноді спостерігаються печіння після сечовипускання або еякуляції, свербіж уретри, незначні виділення. У 40% чоловіків Trichomonas vaginalis викликає ускладнення: запалення передміхурової залози (простатит), запалення придатка сім'яника (епідидиміт).
Симптоми трихомоніазу в жінок:
· дискомфорт під час статевого акту;
· свербіж внутрішніх поверхонь стегон;
· вагінальні виділення;
· гіперемія слизових оболонок;
· свербіж піхви або вульви;
· припухлість статевих губ;
· сильний неприємний вагінальний запах.
Виділення при трихомоніазі можуть бути зеленувато-жовтими, пінистими. Але здебільшого захворювання протікає без будь-яких суб'єктивних відчуттів. Клінічна картина запального процесу при трихомоніазі схожа до інших ЗПСШ, але менш виражена, тому хворі рідко звертаються до лікаря. При цьому хвороба переходить в хронічну форму та викликає ускладнення.
Діагноз ставлять на підставі результату аналізу на трихомоніаз і клінічних ознак захворювання. Забір матеріалу для дослідження роблять у жінок з піхви і або уретри, у чоловіків – із сечовипускного каналу.
Діагностований на ранній стадії трихомоніаз швидко і легко лікується. Своєчасна діагностика і лікування трихомоніазу збільшують шанси збереження фертильності. Захворювання, що перейшло в хронічну форму, може призвести до серйозних ускладнень – запальних захворювань органів малого таза.
Важливо знати:
· обидва статеві партнери повинні лікуватися одночасно;
· під час терапії статеве життя не рекомендується;
· лікування проводять при будь-якій формі захворювання;
· обов'язковий контроль результатів лікування через тиждень після завершення курсу терапії.
Дотримання пацієнтом рекомендацій лікаря важливі для успішного лікування трихомоніазу. Інакше можливі рецидиви захворювання, посттрихомонадні ускладнення. Trichomonas vaginalis може стати причиною безпліддя, патологій вагітності, пологів, новонародженого.