Рідинна цитологія це – високотехнологічний метод діагностики та об’єктивізації захворювань шийки матки. Впровадження методу рідинної цитології дало змогу зменшити частоту інвазивного цервікального раку майже на 30 %.
Рак шийки матки (РШМ) посідає друге місце за поширеністю серед онкологічних захворювань у світі. В Україні рак шийки матки є третім за рівнем смертності після раку молочної залози та легенів і щорічно виявляється у 5 тисяч жінок, найчастіше у віці 25-45 років.
Фактори ризику розвитку раку шийки матки:
- ранній початок статевого життя;
- часта зміна статевих партнерів;
- більше двох абортів;
- куріння – підвищує ризик розвитку РШМ в 2 рази;
- інфекційні захворювання, особливо папіломавірусна інфекція.
Вважається, що можливість раннього виявлення РШМ більш імовірна при проведенні щорічного скринінгу. На сьогодні цитологічний скринінг є доведено найбільш інформативним методом.
ПАП-тест на основі рідинної цитології – це ранній вірогідний метод виявлення мінімальних змін епітелію шийки матки.
Як проводиться Пап-тест
ПАП-тест проводиться як звичайний огляд на кріслі в кабінеті гінеколога. Зайві виділення видаляються ватним тампоном, спеціальною щіточкою береться мазок і відразу переноситься в контейнер з рідким консервуючим середовищем.
ПАП-тест на основі рідинної цитології необхідно проводити всім, хто живе статевим життям, жінкам у віці від 21 до 64 років. За рекомендацію ВООЗ: 1 раз на рік при щорічному візиті до гінеколога; при 3-х кратному негативному результаті – через 2-3 роки до 65 років; при позитивному результаті ПАП-тесту або тесту на ВПЛ – лікування і контроль через 6-12 місяців.
Як підготуватися до дослідження
- не здають мазок в критичні дні;
- не здають мазок при наявності запалення в будь-якому місці вашого організму;
- необхідно утриматися від сексуальних контактів протягом 24 годин до здачі мазка;
- не застосовуйте тампони, вагінальні свічки або вагінальний душ за 24 години до здачі мазка.
Якщо ви маєте намір відразу здати мазок, попередьте свого лікаря про це - мазок можна робити до гінекологічного огляду і кольпоскопії.