Медичні дослідження показали невтішні результати: майже 50% жінок різних вікових категорій в тій чи іншій мірі схильні до захворювань шийки матки. Це серйозний показник, так як серед всіх онкологічних захворювань у жінок лідирує рак молочної залози, а на другому місці якраз знаходиться рак шийки матки. Тому вкрай важливо виявляти різні патології на ранніх стадіях, коли лікування може дати ефективні результати і повне одужання. На сьогоднішній день найбільш оптимальним методом діагностики вважається радіохвильова біопсія шийки матки.

Обов’язкове відвідування гінеколога (не рідше двох, а то й трьох разів на рік), обстеження і складання простих аналізів дозволить виявити захворювання на початковій стадії, і найважливіше – запобігти патології, на тлі яких може виникнути ракове захворювання зі смертельним результатом. Однією з найпоширеніших діагностичних процедур захворювань шийки матки є біопсія, процес, при якому відщипується або відрізається маленький шматочок тканин шийки матки з метою проведення гістологічного дослідження.

Це обов’язкова процедура у жінок при підозрі на дисплазію, ерозію шийки матки або злоякісні новоутворення. Від результатів біопсії буде залежати остаточна постановка діагнозу і подальша тактика лікування. Тільки біопсія шийки матки може діагностувати початкову стадію раку, яку дуже складно розпізнати з-за відсутності симптомів.

Біопсія проводиться в амбулаторному режимі з попередньою підготовкою.Що ж входить у підготовку біопсії? Це стандартний діагностичний мінімум: консультація та огляд у лікаря-гінеколога, звичайна або розширена кольпоскопія, цитологічні аналізи шийки матки, мазки на флору і “невиявлені інфекції”, бак.посів з піхви, аналізи крові і, у разі необхідності, УЗД органів малого тазу.

Для точного отримання шматочка тканини біопсію шийки матки проводять за допомогою кольпоскопа (він дозволяє контролювати процес). Результати біопсії зазвичай стають відомі через 10-14 днів. Через тиждень після процедури пацієнтці бажано сходити на прийом до гінеколога, щоб уникнути ускладнень.

Багатьох жінок хвилює питання “ чи буде боляче при біопсії шийки матки”? Можна заспокоїтися, тому що при радіохвильової біопсії шийки матки зазвичай не потрібно знеболювання, можливий лише невеликий дискомфорт. У кожної пацієнтки свій больовий поріг, а хворобливість процедури залежить від методу проведення біопсії і обсягу втручання (біопсія з одного або декількох ділянок). Взагалі-то таке хірургічне втручання короткочасно. При біопсії однієї ділянки немає потреби в наркозі, оскільки на шийці матки не розташовуються больові рецептори. Але у випадку, якщо необхідно взяти зразки тканини з декількох підозрілих ділянок, краще все-таки скористатися місцевою анестезією, яка зведе до мінімуму можливі больові відчуття.